baner3.jpg
547405
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Poprzedni tydzien
W tym miesiacu
Poprzedni miesiac
Razem
441
261
1385
544332
4566
8038
547405

Twoje IP: 3.80.128.196
Data: 2019-04-19 23:12:45

20.10.2012 r. Dramat Karola Wojtyły "Brat naszego Boga"

Wyk. Aktorzy Stowarzyszenia Scena Moliere z Krakowa
Reżyseria: Artur Dziurman

 

 

Po spotkaniu z Bratem Albertem….

Sobotni wieczór 20 października 2012 r. zamykał obchody Tygodnia Papieskiego w naszej Ojczyźnie. O g.18.00 kościół św. Józefa Obl. NMP w Świeradowie-Zdroju wypełniony był po brzegi. Tego dnia mieliśmy możliwość spotkania z profesjonalnym teatrem krakowskim Stowarzyszenie Scena Moliere, w dramacie Karola Wojtyły

Brat naszego Boga”.

Tradycyjna gra sceniczna aktorów przeplatała się z filmowymi sekwencjami,

w zamkniętej „pudełkowej” przestrzeni tzw. ogrzewalni tłoczyło się kilkunastu żebraków, otwarta przestrzeń kościoła dopełniała reszty scenerii.

Maciej Jackowski (aktor Teatru Słowackiego z Krakowa) wcielił się w postać Adama Chmielowskiego, a zarazem Brata Alberta. Ukazał nam pełną ekspresji, dynamiczną grą aktorską - wewnętrzne rozdarcie tego Bożego szaleńca, krakowskiego malarza, który pod wpływem przypadkowo spotkanych żebraków, przeżył głęboką przemianę duchową.

Czuliśmy głęboki wewnętrzny ból Adama, doświadczaliśmy niemal namacalnie nędzy i biedy żebraków, tak bardzo chciało się wyjść z ławki i stać się w dłoniach Brata Alberta chlebem, którym mógłby nakarmić biednych….

Nagrodziliśmy reżysera i aktorów gromkimi oklaskami na stojąco, choć i tak wiedzieliśmy, ze to do końca nie odda naszych wewnętrznych przeżyć.

Wychodząc po spektaklu, każdy zabierał za sobą atmosferę tego wieczoru i bochenek chleba, który miał przypominać słowa św. Brata Alberta i jego przesłanie: „Trzeba być dobrym jak chleb…”

Przedłużeniem atmosfery wieczornego spektaklu było - dzięki gościnności

p. Buczyńskiego - wspólne spotkanie w Park Hotelu, gdzie zaproszeni Goście i Organizatorzy mogli się dzielić z aktorami serdecznością i życzliwością oraz wspominać, wspominać, wspominać… cudowne chwile, gdy każdy z nas czuł się „bratem Boga”.

Ks. F.M.

P.S.

SERDECZNE podziękowanie za pomoc przy organizacji: Urzędowi Miasta,

Państwu Buczyńskim, oraz Właścicielom i Pracownikom „Piekarni Górska”.